Forever Duke Award

Rewarding excellence in volunteer leadership

Alumni Forever Duke Award

Our newest award, presented for the first time in 2009, is our way of recognizing alumni who have offered excellent recent volunteer leadership in support of the Duke Alumni Association’s mission of engaging, connecting, and celebrating. This could include inspiring service in such roles as a leader of Duke Alums Engage, on a campus board or committee such as a Board of Visitors or Capital Campaign Committee, or as a coordinator of one of our regional networks or a class reunion. We honor recipients each year at Homecoming.

Each year, nominations are submitted by staff in the Alumni Affairs and University Development offices and approved by their respective boards. The winners are notified of their selection by the president in July. Nominators should describe in detail how their candidates have excelled in their volunteer position. See criteria and guidelines for nominations.

Alumni
To nominate a fellow alum, please fill out and submit the online nomination form.

DEADLINE IS FEBRUARY 1.

 

Congratulations to the 2014 Forever Duke Award honorees

Timothy C. Blank A.B.’80   Aruna N. Inalsingh M.B.A.’95   Christopher R. Plaut A.B.’84
Kate Golby Carp A.B.’80   William Jr. and Cordelia Reardon Laverack A.B.’80   Stephen N. A.B.’79 and Anne Suker Potter A.B.’79
Jonathan H. Chou M.B.A.’99   Tanya Shoenfelt Nizialek B.S.E.’91   Brian D. Schwartz A.B.’75
Paul C.G. Dewey Jr. A.B.’84   Brian O’Dwyer M.B.A.’05   Donald C. Stanners A.B.’79
David W. Erdman B.S.E.’71   Anna Gunnarsson Pfeiffer A.B.’77   Linda Hoffman Sterling A.B.’82, M.B.A.’83
Alexander H. Gorham B.S.E.’09        

CLASS OF 1983 REUNION CO-CHAIRS
Brent O.E. Clinkscale ’83 J.D.’86
Daniel McKenzie Dickinson B.S.E.’83
Isaac Hughes Green ’83
Roseann V. Hassey ’83
Molly Eden Hendrick ’83
Barbara Eleanor Janulis ’83
Steven Craig Rosner B.S.E.’83
Eric James Schiffer B.S.E.’83
Mark Edward Stephanz ’83
Rita McCloy Stephanz ’83
David Lawrence Trautman ’83
Joan Young Trautman ’83
Jeffrey W. Ubben ’83
Sterly Lebey Wilder ’83
Harold Lionel Yoh III B.S.E.’83
Sharon Crutcher Yoh ’83
Elisa Wholey Zachary ’83
Audrey Zambetti Zinman ’83.

 

50TH ANNIVERSARY COMMEMORATION REGIONAL EVENT CHAIRS
Zaid Abdul-Aleem ’94, A.M.’96
Jamaal Keith Adams ’97
Sanders Larsen Adu ’94
Valerie J. Barnwell ’79
D. Michael Bennett ’77
Kareem Abdul Cook ’94, M.B.A.’00
Nia Margaret Fripp ’98
Winston Elliot Henderson B.S.E.’90, J.D.’96
Reginald Otto Lyon ’84
Naakoshie Georgette Nartey ’02
Angelene Y. Reid ’76
David Roland Smith B.S.E.’84
Daniel B. Taylor III ’77
Maurice Orlando Wallace Ph.D.’95
Melvia Lynn Wallace ’85
Donald Gary Wine II ’04.

 

 

 

Other Forever Duke Award Honorees

2013 Winners

Ellen Erway ’79   Donald Latham ’62   Yasmin Rasyid ’98
Olanike “Nikki” Fajana M.B.A.’00   Jennifer Lohn ’04   Rita McCloy Stephanz ’83
Susan Cohen Gower B.S.N. ’80   James McGinnis ’87   Bharat Tandon M.B.A.’86
Tami Sandercock Holsten ’89   Junji Morishita M.B.A. ’03   Lieutenant Colonel Euseekers “Zeke” Williams Jr. M.B.A. ’05
Katherine Johnson ’93   Judith Wagoner Pahren ’84   Eric Wong ’96
Ariel “Ari” Eliezer Kestin ’95        

DUHLAA BOARD OF DIRECTORS 2011-13
Nelson Bellido '89
Christopher D. Brandt '00
Paul Felipe Lagunes '03
Timothy Mendoza M.B.A.'92
Roberto Olivares III '88
Roberta Oyakawa '86

 

DUKE TAMPA LEADERS
Tiffani Sherman '95
Michael Stein '97
Harry Venezia Jr. '86, M.B.A.'92

 

DUKE NEW YORK CITY BOARD
William Allen Bermont II '97
Elizabeth Higgins '07
Linda Martin J.D.'96

 

2012 Winners

Meredith W. Allin E’05   Jimmy Grewal T’99    Tricia D. McKitty T’92 L’95 
Alyssa Fanelli Benza E’02   Nancy Hegarty T’83   Tiffany Montgomery Bishop T’98
Stephen Kirk Breckenridge T’83   Paul Honigberg T’77   Ken Myers T’70 
Thomas Brodsky T’73    William Hunt  T’84   Joanne Robertson T’85 M.B.A.’87 
Rosie Canizares T’04   Ellen Bers Johnson WC’68   Gisela Rose-Shortridge T’76
J.P. Cardona M.B.A.’00    Paul Kim T’97    Donald Shlimbaum T’70
Julie Elizabeth Elhers T’85   Sheree Cooper Levy T’89    Newton Taylor L’60  

2011 Winners

Captain Christopher Anthony Abbate T’92   Catherine Richardson McCarthy T’86   Nicholas J. Superina T’03
Major Randy J. Garcia T'01   Dr. William R. Norris B’07   Gregg Stuart Tenser T’89
R. H. Eric Goss B’92   Luis Ken Ohara T’02   Edward Bryan Thomas T’98
Grant Henry Hill T’94   Richard Herbert Patterson, Jr. T’80   Amy E. Unell T’03
William Asa Lawrence III T’85   Michael Joseph Rosen T’84   Dr. Linda Z. Winikoff T’76
T. Reid Lewis T’84   Kenneth Thomas Schiciano E’84


Class of 1981 Reunions Leadership - Group Award

Susan Gavoor Delaney T’81
Julie E. Ferguson T’81
T. Ritson Ferguson III T’81
Mary Margaret Lang T’81
Elizabeth York Schiff T’81, L’85
Dr. James Andrew Schiff T’81


2010 Winners

Ellen Cates Adams '62   Daniel Scott Feldstein '90   Dr. Megan M. Morsheimer '01
Jill Lauren Arnold '97   Sean W. Glynn '86   Amy Raffaella Shugar '98, M.B.A. '06
Dr. Daniel R. Bronfin '79   Fred E. Goldring '79   Sarah L. Stogner '04
Robin S. Buck '94   Jason K. Jones '91   Richard L. Strasburger, Jr. '10
Connie T. Chai '10   Loree B. Lipstein '03   Jeffrey E. Tabak '79, L '82
Elizabeth R. Dixon '05   Yoav Lurie '05   Anthony W. Vitarelli '05
Dr. David J. Edwards IV M '07   Michael William Meyer '84  


2009 Winners

Alice Lorraine Arthur ’79   Meredith Smith McElmurry ’98   Caroline Christy Susman ’88
Elise Taylor Atkins B.S.E.’78, M.S.’80   Sean C. Meakim ’01   Dawn M. Taylor ’89
Terry J. Chili ’76, M.B.A.’82   Gavin K. Murphy ’02   Amy Dawson Tondu ’90
Stacy Norman Coggins II ’74   Markus A. Nauheim LL.M.’96   Mary McManaway Tucker ’81
Julie E. Ehlers ’85   Richard F. Piech ’70   Donald H. Tucker, Jr. ’81
Julie Guest ’85   Kimberly D. Reed ’86   Michael C. Weiner ’91
Albert M Gumb ’56   Vijay A. Shah M.B.A.’85   Susan Payor Wilkerson ’83  
Carson Dowd Howard ’76   Joseph J. Smallhoover ’75   Samuel A. Wineburgh ’96  
Jeffrey C. Howard ’76